DeğişimBaşlıyor

Kramponlu Pisagor: Hürser Tekinoktay ile Seçim Özel

  • 08/02/2019

Beşiktaş Kulübü Başkan Adayı Hürser Tekinoktay, KramponluPisagor internet sitesine verdiği röportajda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Uğur Sever: Son yıllarda Türk futbolunu ve büyük kulüplerimizi yönetenlerin içerisinde futboldan gelenlerin sayısı yok denecek kadar az. Böyle bir ortamda sizin gibi futboldan gelen bir başkan adayının olması tüm futbolseverleri ve futbol kamuoyunu heyecanlandırıyor. Futbolu yönetenlerin, futbolun içinden gelmiş olmasının ne gibi artıları olur? Türk futbolu bunun eksikliğini yaşıyor mu?

Hürser Tekinoktay: Baya ciddi bir şekilde yaşıyor. Hiçbir takımın dört büyükler de dahil olmak üzere son 18 yıldır bir futbol işletme modeli yok. Neye göre? Futbolu çalıştırıyorsunuz, futbol zaten bir endüstri. Bu endüstrinin içinde bu para döngüsü içinde büyük cirolar dönüyor. Nasıl bir işletme modeliniz var, üretecek misiniz, yoksa alıp satacak mısınız, yoksa kalıcı bir kadro kurup puan ve şampiyonluklarla mı para kazanacaksınız? Hepsi bir ise hepsini nasıl yapacaksınız? Dört büyüklerde bir yapı göremiyorsunuz. Biraz Altınordu bir yapı kurdu. Alt yapıya öz kaynaklarına önem veren, hem futbolcu tarayan hem orada yetiştiren bir yapı kurdu. Ama tabi o Süper Lig için direkt bir çalışma modeli değil. Herkesi 17-19 yaşında yetiştirdiniz, takım 19 yaşında oldu yine olmaz. Dolayısıyla futbolcu, scout, arama-tarama, paraya dönüşecek yıldız futbolcu transferi bunların hepsinin kompakt olması lazım.

Salih Çakman: Siz scouting ve sportif direktör yapısını kurduğunuz zaman transfere siz ve teknik direktörünüz dahil tüm ekibinizle beraber mi karar vermeyi düşünüyorsunuz yoksa takımın oynadığı oyuna ve hocanın isteklerine göre scouting departmanı ile sportif direktörlere mi bırakacaksınız transfer kararlarını?

Hürser Tekinoktay: Kaynaklar, veriler bir yerde toplanır. Altyapınızı da içine alırsınız. Scout’un başındaki sorumlu adam, belki altında 30 kişi çalışacak. Gönüllüler de olacak, gençlere ihtiyacımız var bunu da açıkça söyleyeyim. Her fazla bir çift göze ve bilgiye ihtiyacımız var. Bilgiye daha çabuk erişmemiz lazım. Birisi bir yerde maç seyrederken öbürü bir yerde bilgi verdiği zaman gidip araştırmamız takip etmemiz lazım. Geniş bir ağ ile scoutta kaynağınız olacak. Onun dışında bir de altyapınız var değil mi? Altyapı teknik sorumlunuzun da olduğu scout sorumlunuzun da olduğu transfer komitenizin olduğu ve teknik direktörünüzün olduğu ortak bir kararla transferin yapılması lazım. Dünyanın her yerinde de böyle. Dolayısıyla alacağınız futbolcuyu altyapı hocanıza sormanız lazım.

Kaynak: 06.02.2019 – kramponlupisagor.com


PAYLAŞ: "Değişimi Destekle"

Araç çubuğuna atla