Haberler

Hürser Tekinoktay: “Beşiktaş’ın teamülleri Londra teamüllerinden eskidir”

  • 18/04/2019

Beşiktaş’ta yapılacak olan seçimli genel kurul öncesinde başkan adaylığını açıklayan ancak yeterli imza sayısına ulaşmasına karşın başvurusu kabul edilmeyen Hürser Tekinoktay önemli açıklamalar yaptı.

‘Londra teamülleri’ örneği veren Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk’e cevap veren Tekinoktay, “Beşiktaş’ın teamülleri, Londra teamüllerinden eskidir. Ankara’daki engelli üyeyi ayaklarına çağırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Kulübü Başkanlığı’na aday olduğunu açıklayan ve yeterli imzayı toplamasına karşın Divan Kurulu Başkanlığı tarafından başvurusu kabul edilmeyen Hürser Tekinoktay, İhlas Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu. Divan Kurulu Başkanlığı’nın dün resmi sitede yaptığı açıklamayla ilgili olarak konuşarak sözlerine başlayan Hürser Tekinoktay, “Divan Başkanlık makamının resmi siteye yaptığı açıklamayla, Anayasa’nın temel haklarıyla güvence altına alınan tüzüğümüz arasında fark olduğunu görüyorsunuz. Bu benim yorumlamamdan da öte, yapılan açıklamaların talihsizliğini bile yorumlamak istemiyorum. Yapılan açıklama talihsiz bir açıklama. Yapılan açıklama kamuoyunu da yanlış yönlendiren bir açıklamadır. Tüzük nettir. Tüzüğün hükümlerini ortaya koyarak açıklama yapılır, yorumlayarak yapılmaz. Bu açıklamalar kanunla yapılır. ‘Daha önceki seçimlerde olduğu gibi’ ibaresi var ve bunun hangi seçimde olduğunu divan başkanı açıklamalıdır. Bu sadece 2012 seçimlerinde olmayan bir kuraldır. Divan başkanı ‘teamül’ olarak bahsediyor. Bizim teamüllerimiz 116 yılı kapsar. Bu nedenle divan başkanının hangi seçimden bahsettiğini açıklaması lazımdır. Noter tasdikli 250 imza sadece 2016 seçiminde uygulanmıştır. Bu da Fikret Orman’ın rakibinin olmadığı bir seçimdir. Tevfik Yamantürk, Londra teamüllerinden bahsederken, 116 yıllık Beşiktaş’ın teamüllerini unutmaması gerekir. Biz kendi teamüllerimizi çok iyi biliyoruz ve böyle bir kural yoktur. Kaldı ki son 6-7 yıla uydurulmaya çalışılan teamüllerin altında da teamüller uydurulmaya çalışılmıştır. Bütün derneklerin asli vazifesi, demokratik hak ve özgürlükleri korumaktır” ifadelerini kullandı.

“Beşiktaş teamülleri, Londra teamüllerinden eskidir”

Tevfik Yamantürk’ün Londra teamüllerinden örnek vererek yaptığı açıklamaya dikkat çeken Tekinoktay, “Tevfik Yamantürk, Londra teamüllerinde bir başbakanın küçük bir odadan ülkeyi yönettiğini söylüyor. Evet doğru, böyle bir durum var ama insanlar başbakanı seçerken mektupla seçiyor. Mektuplar postayla geldikten sonra kimseye gelip imza atacaksın denmiyor. Çünkü devlet bunu kontrol edebiliyor. Biz adaylık önergesini verirken, demokratik hak ve özgürlüklerin ön planda olmasının gerektiği yerde, Londra’nın esas teamüllerine bakmıyoruz, odanın metrekaresine bakıyoruz. İngiltere’nin güncel sınırları 1922’de belirlenmiştir, Beşiktaş’ın kuruluşu ise 1903’tür. Cumhuriyet tarihinden daha eski bir kulübüz ve son güncellenmiş Londra teamüllerinden daha eski teamüllere sahip olduğumuzu, Divan Başkanı’nın bilmesi gerekir. Şeref Bey’le başlayan, Baba Hakkı’ya, Süleyman Seba’ya gelen bir geçmişimiz var bizim” dedi. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın tüzüklerinden de örnek veren Tekinoktay, “Fenerbahçe’nin tüzüğünde başkanlık için başvuruda noter zorunlu ibaresi vardır. Galatasaray Kulübü’nde 100 dilekçe yeterlidir. Notere gerek yoktur. Galatasaray Kulübü’nün önde gelenlerinden Hayri Kozak’la görüştüm ve kendisi 100 dilekçenin yeterli olduğunu söyledi. Noter ibaresini sorduğumda ‘Hayır efendim, ne münasebet’ dedi. Tüzükte, kanunda olmayan hükümleri oluşturarak, olmayan hükümler üzerinden yorumlayamazsınız. Ben 30 yıllık divan üyesiyim. 270 üyemizin ıslak imzalı ve tutanaklarıyla gönderilmiş evrakları var. Bundan önceki Divan Başkanı Yalçın Karadeniz’in hiçbir teamüle uygun olmayan şekilde seçilme hakkı engellenmiştir. O günkü yapılan da yanlıştır, bugün yapılan külliyen yanlıştır” diye konuştu.

“Durumu müdahale edilmezse, bu seçim iptal edilir”

Dernekler Kanunu’nun İçişleri Bakanlığı’nın yönetmeliklerine bağlı olduğunu söyleyen Hürser Tekinoktay, “İç hukuk durumları da yönetim kurulu başkanına kadar uzanmaktadır. Cuma günü itibariyle hukuki süreci başlatmış bulunmaktayız. Noter tebligatı, Fikret Orman’ın ve yönetim kurulunun eline dün ulaştı. Tebliğ ettiğimiz yasal sürede cevap bekliyoruz. Divan Kurulu’nun yaptığı hatayı Fikret Orman’ın düzeltme yetkisi vardır. Beşiktaş, başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Başkanın talimat vererek, tüzüğe uyulmasını isteme hakkı vardır. Bunun dışında da Feyyaz Tuncel’in başkanlığını yaptığı Denetleme Kurulu vardır. Gerektiği durumlarda yanlışlıkları İçişleri Bakanlığı’na bildirip genel kurulu toplama yetkisi vardır. Kendilerine de bugün tebligatımızı gönderdik. Duruma müdahale edilmemesi durumunda bu seçim iptal edilecektir. Bu da 116 yıllık kulübümüzün tarihine talihsiz bir vaka olarak geçeceği gibi spora da kötü örnek olacağız. Demokratik teamüller üzerine mi teamül oluşturacağız, yoksa antidemokratik seçme-seçilme hakkını zorlaştıracak bir gelenek mi oluşturacağız? Sadece Beşiktaş değil, tüm dernekler, tüm sivil toplum örgütleri var. Biz Anayasa’nın temel ilkelerine göre mi tüzüklerimizi uygulayacağız, kuralların yorumlanması üzerine mi bir yol uygulayacağız yoksa temel hak ve özgürlüklerin kullanılması üzerine mi bir yol bulacağız?” açıklamasını yaptı.

Kaynak: 18.04.2019 – iha.com.tr


PAYLAŞ: "Değişimi Destekle"

Araç çubuğuna atla